Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr 29

Protokół nr 29

Numer dokumentu: 29
Rok (4 cyfry): 2009

Protokół nr XXIX/2009
z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej 30 czerwca 2009 roku w godz. 10oo – 1230 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.
___________________________________________________________________________
Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz o godzinie 1000 dokonał otwarcia XXIX Sesji Rady Miejskiej w Poniecu i powitał radnych, a w ich imieniu : 
- Burmistrza Ponieca i pracowników Urzędu Miejskiego 
- Członka Zarządu Powiatu Gostyńskiego 
- Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg i Ulic w Gostyniu 
- Radnych Powiatu Gostyńskiego 
- Dyrektorów i kierowników zakładów i jednostek budżetowych, 
- Sołtysów, 
- Przedstawiciela prasy lokalnej

Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do protokołu.

Przew. Rady Miejskiej Jerzy Kusz stwierdził, że zgodnie z listą obecności w sesji uczestniczy 12 radnych, co stanowi kworum pozwalające na podejmowanie decyzji. Nieobecny był radny Karol Dwornik.
Radni Ewa Nowak i Stanisław Pietrzak przybyli na sesję z kilkuminutowym opóźnieniem.
Następnie przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad sesji wraz z zaproszeniami na XXIX Sesję, zaproponował zmianę brzmienia pkt.7
- podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Ponieca
/ w zaproszeniach pkt. 7 miał brzmienie sprawy organizacyjne/. Do radnych zwrócił się z pytaniem o uwagi do porządku obrad, których radni nie zgłosili.
Propozycja przewodniczącego w głosowaniu została przyjęta jednomyślnie. 

Przewodniczący RM Jerzy Kusz przedstawił następujący porządek obrad XXIX Sesji Rady Miejskiej
1. Otwarcie.
2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym
i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Wysłuchanie informacji o stanie dróg i ulic w Gminie Poniec.
5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia lub nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy w roku 2010 środków stanowiących fundusz sołecki.
6. Podjęcie uchwał w sprawach : 
- zmian budżetu i w budżecie gminy na 2009 rok, 
- objęcia przez Gminę Poniec udziałów w Miejskim Zakładzie Oczyszczania Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie
7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Ponieca
8. Przyjęcie protokołu z XXVIII Sesji Rady Miejskiej.
9. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.
10. Wolne wnioski i zapytania.
11. Zakończenie.
Na salę obrad przybyli radni Ewa Nowak i Stanisław Pietrzak.
Przystąpiono do omawiania poszczególnych punktów.

Pkt. 1. Otwarcie.
Jak wyżej.

Pkt. 2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady
Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym
i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał podjętych na XXVIII Sesji Rady Miejskiej.
Informacje zostały przyjęte bez uwag. Stanowią załączniki do protokołu.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz przedstawił informację o działaniach w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 3 Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Bronisław Glura zgłosił następujące interpelacje skierowane do Burmistrza Ponieca: 
- czy Pan Burmistrz Ponieca złożył pisemny wniosek do Starosty Gostyńskiego i Zarządu Powiatu Gostyńskiego w Sprawie budowy ronda na głównym skrzyżowaniu
w Poniecu tj. ulic : Rydzyńskiej , Bojanowskiej w kierunku Krobii, 

- czy zostanie ogrodzony plac zabaw przy ulicy Rydzyńskiej i Janiszewskiej.
Obecnie jest dużo bawiących się dzieci , wczoraj było około 20 plus dorośli.
Ruch uliczny wzmożony w związku z dojazdem.

Radny Jan Rosik zgłosił interpelacje w sprawie oznakowania przejścia dla pieszych na wysokości świetlicy w Śmiłowie i przed skrzyżowaniem w kierunku Krzemieniewa.

Przewodniczący RM Jerzy Kusz stwierdził, że zgłoszone interpelacje zostaną przekazane do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Starostwie Powiatu Gostyńskiego.


Pkt. 4 Wysłuchanie informacji o stanie dróg i ulic w Gminie Poniec.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i Ulic Grzegorz Mayer na wstępie swego wystąpienia podziękował za zaproszenie na sesję. Stwierdził, że kserokopię informacji dotyczącej stanu dróg i ulic na terenie gminy Poniec radni otrzymali z zaproszeniami na sesję. Zwrócił się do radnych o zgłaszanie pytań.

Radny Stanisław Pietrzak - zwrócił się z pytaniem kiedy zostanie wykonane pobocze drogi przy krawężniku w Dzięczynie. Płoty są zniszczone od wody i mrozu, dziury przy kratkach. Z udzielonej informacji wynika, że prace będą wykonane w III kwartale br.
Jutro zaczyna się III kwartał, mieszkańcy Dzięczyny czekają z niecierpliwością ponieważ stan drogi stanowi zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów.

Radny Andrzej Zieliński – w naszej gminie jest najgorszy stan dróg, brakuje kanalizacji deszczowej, większość wód jest odprwadzana do rowów, a o zaorywaniu rowów w naszej gminie mówi się od 20 lat.

Radna Małgorzata Danielczak – w sprawie remontu drogi Łęka Wielka-Bielawy, w ubiegłym roku prace na tej drodze były wykonywane oraz czy planuje się przebudowę tej drogi na odcinka od SKR do Bielaw.

Radna Ewa Nowak - w sprawie naprawy drogi Łęka Mała – Żytowiecko, szkoła jest wspaniała, ale stan dróg jest bardzo nieciekawy. Burmistrz przystanek tylko obiecuje dla naszej wsi.

Radna Grażyna Biernaczyk w sprawie wycinki krzewów z rowów przydrożnych i poboczy dróg, kto jest odpowiedzialny za realizację tych prac. Sprawą wycinki krzewów należy się bliżej zainteresować. 

Radny Zdzisław Zdęga poruszył sprawy : 
- wycinki krzewów w pobliżu bloków w Czarkowie oraz w Drzewcach w rejonie Hydroforni z prawej strony drogi w kierunku Rokosowa, 
- naprawy dziur na drodze Czarkowo – Oporowo.

Radny Bronisław Glura stwierdził, że poruszono 10 tematów w sprawie naprawy dróg,
Stan techniczny dróg powiatowych i gminnych wymaga mądrej koordynacji . Zwrócił się też z pytaniem kto w związku z prowadzoną budową kanalizacji w Poniecu wykonał organizację ruchu objazdu przez Karzec - sposób oznakowania objazdu jest mało czytelny.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i Ulic Grzegorz Mayer udzielając wyjaśnień poinformował, że : 
- powiat Gostyński ma jedną z największych sieci dróg powiatowych w rozumieniu definicji drogi powiatowej, 
- w roku bieżącym zostało zlecone opracowanie dokumentacji na wykonanie drogi Pomykowo – Poniec, 
- wykonane będzie poszerzenie drogi w Dzięczynie, 
- nie będą robione odcinki drogi Łęka Wielka – Bielawy, oraz Żytowiecko – Łęka Mała z powodu braku kanalizacji sanitarnej w Żytowiecku, 
- będzie modernizowany odcinek drogi Drzewce –Rokosowo, 
- nawierzchnie dróg powiatowych mają po 20 lat i wymagają remontu, ale najpierw należy środki zabezpieczyć na bieżące ich utrzymanie. Potrzeby w zakresie drogownictwa są tak ogromne, że przez 3 lata 3 budżety powiatu nie starczyłyby na pokrycie kosztów modernizacji i naprawy dróg powiatowych, 
- większość rowów przy drogach są to rowy melioracyjne, poinformował, że będą przeprowadzane kontrole i rolnicy, którzy zaorali rowy w pasie drogowym będą płacić odszkodowania do 10 lat wstecz. 
- wykonanie przejścia dla pieszych wymaga zgody Komisji Bezpieczeństwa przy Starostwie Powiatowym w Gostyniu. Komisja decyduje w którym miejscu można ustawić znak „przejście dla pieszych”, żeby tak oznakować na drodze przejście dla pieszych musi być obustronny chodnik, 
- Powiatowy Zarząd Dróg i Ulic nie wykonuje oznakowania, wnosi tylko uwagi, które wykonawca winien uwzględnić - za oznakowanie objazdu odpowiedzialny jest wykonawca robót.

Radny Tadeusz Kaźmierczak poruszył kwestie: 
- naprawy drogi Żytowiecko – Krobia, 
- likwidacji liceum ogólnokształcącego w Gostyniu.

Członek Zarządu Powiatu Jerzy Ptak podziękował za zaproszenie na dzisiejszą sesję poinformował, że Starosta nie może uczestniczyć z powodu innego ważnego wyjazdu. Udzielając wyjaśnień na zapytania radnych poinformował, że drogi to kluczowe zadanie dla powiatu, ale wydatki powiatu determinowane są możliwością pozyskania środków zewnętrznych. Powiat Gostyń ma II miejsce co do wielkości sieci dróg na 35 powiatów w Województwie Wielkopolskim. Starosta Gostyński uzgadnia trudne rozmowy z burmistrzami i wójtami poszczególnych gmin w temacie modernizacji i utrzymania sieci dróg powiatowych. W definicji drogi powiatowej występują 3 kategorie dróg: 
- w I kategori jest 160 km dróg powiatowych( to drogi łączące gminy z Gostyniem ), 
- w II i III kategorii , zadania są realizowane wspólnie z gminami.
Kolejne zadania powiatu szkolnictwo i utrzymanie szpitala. Poinformował, że powiat jest zadłużony na 30%, czyni usilne starania w kierunku pozyskania środków zewnętrznych, powiat otrzymał kwotę 3 mln złotych na rozbudowę Zespołu Szkół w Grabonogu .
Realizując program przebudowy dróg Powiat Gostyński otrzymał środki zewnętrzne na modernizację drogi Gostyń – Poraj, a będzie się też starał o pozyskanie środków na drogę Pomykowo – Poniec.

Radna Małgorzata Danielczak poinformowała, że w Rokosowie brakuje informacji,
„Objazd do Ponieca”, jest tylko tablica informacyjna objazd do Krobii.

Radny Stanisław Pietrzak poruszył sprawę wycięcia 2 gałęzi, będących przeszkodą do lampy oświetlenia ulicznego.

Radny Jan Rosik sugerował by przy opracowywaniu dokumentacji na modernizację drogę Pomykowo- Poniec uwzględnić szersze zakręty a nie tak wąskie jak przy drodze do Gostynia, gdzie jest obłamywany asfalt.

Radny Andrzej Zieliński w sprawie : 
- remontu drogi Poniec – Waszkowo i wycięcia topoli o które prosi już kilka lat, 
- ustawienia znaku ograniczenia prędkości przez wieś Waszkowo, badanie ruchu jest przeprowadzane w godzinach rannych kiedy nie ma ruchu, ale ruch zaczyna się o godz.1100. wówczas istnieje duże niebezpieczeństwo 
- z zadowoleniem przyjął fakt płacenia odszkodowań za zaorywanie rowów, oby tylko była moc prawna do egzekwowania od rolników płacenia odszkodowania.

Sołtys wsi Żytowiecko Stanisław Machowski w sprawie wycinki krzewów przy drodze Żytowiecko – Grodzisko oraz konieczności posiadania zezwolenia na wycinkę drzew.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Józef Szumny w sprawie ustawienia progów zwalniających przy drodze gminnej prowadzącej do zakładu wulkanizacji w Poniecu przy ul. Krobskiej. Młodzież szkolna urządza sobie na tej drodze wyścigi, które stanowią duże niebezpieczeństwo dla pojazdów jadących do zakładu wulkanizacji.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz mając na uwadze dobro dzieci poruszył sprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na ulicy Gostyńskiej i Kościuszki.

Radny Dariusz Kieliś stwierdził, że zajeżdżanie rowów przez rolników nie do końca jest prawdą, przyczyną takiego stanu jest również transport publiczny. Do chwili obecnej nie spotkał przypadku czyszczenia rowów przydrożnych. Wykonywane jest koszenie wysokiej trawy rowów przydrożnych, utrudniającej widoczność na drogach. W końcowej części swej wypowiedzi stwierdził, że my mieszkańcy Gminy Poniec czujemy, że w naszej gminie
wszystko robione jest na końcu, dobrze byłoby aby powiat pewne fakty wyprzedzał , a nie oczekiwał na sugestie od nas.

Radny Powiatu Krzysztof Wachowiak poruszył kwestie: 
- remontu drogi Karzec – Rokosowo, 
- rozwiązania skrzyżowania w Janiszewie, 
- trwają prace modernizacyjne obiektu przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu w związku z planowanym przeniesieniem oddziału dla przewlekle chorych z Ponieca, 
- dalszych losów gabinetu rehabilitacji po przeniesieniu oddziału dla przewlekle chorych do Gostynia ; nie wiadomo dokąd będzie przeniesiony gabinet rehabilitacji.

Radny Tadeusz Każmierczak – zwrócił się z pytaniem na jakim etapie jest budowa parkingu obok szpitala w Gostyniu, obecnie są przypadki niesienia chorego na plecach.

Członek Zarządu Jerzy Ptak udzielając wyjaśnień na zapytania radnych poinformował, że Powiat poza drogami zajmuje się również inwestycjami w szkolnictwie i dostosowaniem szpitala do wymogów unijnych. Powiat otrzymał środki na rozbudowę Zespoł Szkół w Grabonogu. Szkoła Rolnicza w Kosowi zostanie przeniesiona do Grabonogu.
Budynek Szkoły Rolniczej w Kosowie został przeznaczony do sprzedaży. W Liceum
Ogólnokształcącym w Gostyniu nastąpił ubytek tylko o 1 oddział. Przy Liceum Ogólnokształcącym jest budowana hala sportowa. Obecnie trwa procedura postępowania przetargowego na budowę parkingu przy Szpitalu w Gostyniu. W okresie 2-3 miesięcy
będzie przyzwoity parking. Oprócz przebudowy dróg powiat ma na uwadze szereg innych priorytetów. Kończąc swoją wypowiedź poinformował, że ostateczna kategoryzacja dróg powiatowych nie została jeszcze przyjęta, zwrócił się do radnych o zrozumienie co do stanu dróg powiatowych ponieważ powiat ma na uwadze szereg innych priorytetowych zadań.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i Ulic Grzegorz Mayer udzielając wyjaśnień stwierdził, że w rowach płynie woda pochodząca ze ścieków komunalnych, bo z dróg nie ma takiej możliwości. Są to ścieki z tzw. III szamba odprowadzane do rowu. Należy uderzyć się w piersi i zacząć egzekwować obowiązujące przepisy jeden od drugiego. Natomiast za oznakowanie całej organizacji ruchu – objazdu przez Karzec na okres zakładania kanalizacji przy ulicy Gostyńskiej jest odpowiedzialny wykonawca robót z Głogowa . Uwagi należy zgłosić i skoordynować żeby była czytelna informacja odnośnie objazdu przez Karzec.
W kwestii wycinki drzew – zainteresowani winni zgłosić się do Powiatowego Zarządu Dróg w celu pozyskania zezwolenia. Zarząd nie posiada środków na wycinkę krzewów. Najgorszy stan dróg mają gminy Pogorzela i Borek. Potrzeby są ogromne a możliwości
oraniczone. Każdy na swoim terenie chciałby mieć najlepiej.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podsumowując dyskusję stwierdził, że zgłoszonych zostało dużo uwag i wniosków dotyczących dróg na terenie Gminy Poniec. Zwrócił się z prośbą do pana Dyrektora Zarządu Dróg i Ulic o przysłanie krótkiej informacji odnośnie sposobu ich załatwienia. Podziękował gościom za przybycie i aktywny udział w dyskusji poświęconej tematyce dróg w Gminie Poniec.

Pkt. 4. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia lub nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy w roku 2010 środków
stanowiących sołecki fundusz 

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim z dnia 20 lutego 2009 r. rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki.
Środki funduszu przeznacza się na realizację zadań, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Sołtysi na naradzie w dniu 12 czerwca br. wyrazili negatywne stanowisko
w temacie wyrażenia zgody na wyodrębnienie środków finansowych stanowiących fundusz sołecki w budżecie gminy dotyczącym roku 2010.
Poinformował, że uczestniczył w spotkaniu w Grabonogu z Senatorem RP Ireneuszem Niewiarowskim poświęconym tematyce ustawy o funduszu sołeckim. Na zadane pytania pan senator nie udzielił wyczerpujących wyjaśnień.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski poinformował, że uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową poświęconym tematyce utworzenia funduszu sołeckiego. W przypadku utworzenia tego funduszu w gminie zachodzić będzie konieczność utworzenia dodatkowego etatu z uwagi na dużą ilość sprawozdań i objaśnień. Obecnie brak danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Radni do przedstawionego tematu uwag nie zgłosili.

Zastępca Przew. RM Dariusz Kieliś odczytał projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 14 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr XXIX/223/2009 w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy w roku 2010 środków stanowiących sołecki fundusz.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt.. 6. Podjęcie uchwał w sprawach : 
- zmian budżetu i w budżecie gminy na 2009 rok, 
- objęcia przez Gminę Poniec udziałów w Miejskim Zakładzie Oczyszczania Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawił uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2009 rok - proponowanych zmian w planie dochodów i wydatków budżetu na rok bieżący.
Dochody
Dział 854
W związku z zawiadomieniem Wojewody Wielkopolskiego nr FB.I-8.3011-168/09 o zwiększeniu dotacji, w rozdziale 85415 zwiększa się plan wydatków § 2030 o kwotę 20.460zł. z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów w ramach rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna”
Wydatki
Dział 600
Po przeprowadzeniu przetargu proponuje się zwiększyć o 30.000 zł wydatki na zaplanowaną przebudowę drogi w Łęce Wielkiej.
Dział 751
Proponuje się dokonanie przeniesień w planie wydatków na przeprowadzenie wyborów do Parlamentu Europejskiego w ramach przyznanych na ten cel środków.
Dział 801
Proponuje się dokonać przeniesienia w planie wydatków Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku na zakupy materiałów i zakupy usług pozostałych w rozdziale pozostała działalność w ramach przyznanych środków, w związku z wydatkami poniesionymi podczas pobytu uczniów z Ukrainy.

Dział 921
Proponuje się zwiększyć dotację dla Biblioteki Publicznej w Poniecu o kwotę 1.829 zł. w związku z koniecznością usunięcia nieprzewidzianej awarii.

Dział 854
Zwiększa się plan wydatków w rozdziale 85415 na § 3260 o 20.460 zł. w związku z otrzymana dotacją na zakup podręczników dla uczniów.

Na wniosek kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej proponuje się dokonanie zmian w planie finansowym jak niżej:
Dział 700 rozdział 70004
Rozchody
§ 4010 zmniejszyć o 21.600 zł.
§ 4110 zmniejszyć o 3.287 zł.
§ 4120 zmniejszyć o 382 zł.
w związku ze zmniejszeniem wynagrodzeń i pochodnych zmniejszyć wysokość środków obrotowych na koniec roku o 4.212 zł.
Uzyskane środki w kwocie 29.481 zł przeznaczyć na zwiększenie planu wydatków pozostałych do dyspozycji kierownika Zakładu.

Na wniosek kierownika Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji proponuje się dokonanie zmian w wydatkach Zakładu jak niżej:
Dział 400 (woda) rozdział 40002
Rozchody
§ 6070 zwiększyć o 10.000 zł. plan wydatków na zadania inwestycyjne z przeznaczeniem na modernizację i rozbudowę stacji uzdatniania wody w Drzewcach.
Dział 900 (ścieki) rozdział 90001
W celu uzyskania środków na powyższe w § 6070 zrezygnować z montażu zestawu hydroforowego do ścieków oczyszczonych planowanego na wartość 10.000 zł.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Radni do przedstawionego tematu uwag nie zgłosili.

Zastępca Przew. RM Dariusz Kieliś odczytał projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych jednomyślnie podjęła
uchwałę nr XXIX/224/2009
w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2009 rok
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Projekt uchwały w sprawie objęcia przez Gminę Poniec udziałów w Miejskim Zakładzie Oczyszczania Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawił uzasadnienie do projektu do uchwały w sprawie objęcia udziałów przez Gminę Poniec w Miejskim Zakładzie Oczyszczania Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie. W związku ze współfinansowaniem inwestycji pn. Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani, Gmina Poniec zobowiązana jest w 2009 r. do objęcia udziałów MZO Sp. z o.o. w Lesznie w ilości 609 udziały po 825 zł każdy, co stanowi łącznie kwotę 502.425 zł. Zgodne jest to z harmonogramem płatności, stanowiącym załącznik do umowy o współfinansowanie w/w inwestycji podpisanej w dniu 25 października 2006 r., oraz uchwałą nr XX/157/2008 Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 29 sierpnia 2008r., w której Rada Miejska w Poniecu wyraziła zgodę na zaciągniecie zobowiązania finansowego z przeznaczeniem na wniesienie udziałów do Miejskiego Zakładu Oczyszczania sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie jak niżej:
 2008 r. do kwoty 340.725 zł.
 2009 r. do kwoty 502.425 zł.
 2010 r. do kwoty 240.075 zł.
 2011 r. do kwoty 5.775 zł
W związku z powyższym podjęcie uchwały jest zasadne.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Radni do przedstawionego tematu uwag nie zgłosili.

Zastępca Przew. RM Dariusz Kieliś odczytał projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 14 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr XXIX/225/2009 w sprawie objęcia przez Gminę Poniec udziałów w Miejskim Zakładzie Oczyszczania Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Ponieca

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poinformował, że Rada Miejska uchwalając budżet w grudniu 2008 roku na rok 2009 ustaliła 10% podwyżkę dla pracowników samorządowych. Sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok zostało ocenione pozytywnie przez Regionalną Izbę Obrachunkową, prawie wszystkie zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane. Po spełnieniu tych elementów z pełną świadomością zwrócił się do Rady Miejskiej o urealnienie podwyżki dla Burmistrza Ponieca ustalonej w grudniu ubiegłego roku.
Na zapytanie radnego Bronisława Glury dlaczego tak późno skoro można było to zrobić wcześniej, wyrównanie ma być od stycznia br. stwierdził, że urealnienie wynagrodzenia Burmistrza Ponieca mogło być wcześniej.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Radni do przedstawionego tematu uwag nie zgłosili.

Zastępca Przew. RM Dariusz Kieliś odczytał projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.


Rada Miejska w obecności 14 radnych przy 2-ch glosach wstrzymujących podjęła
uchwałę nr XXIX/226/2009
w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Ponieca

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 8. Przyjęcie protokołu z XXVIII Sesji Rady Miejskiej.

Przew. RM Jerzy Kusz poinformował, że do biura Rady nie wpłynęły uwagi do protokołu z XXVIII Sesji RM.

Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu przy 2-ch głosach wstrzymujących przyjęła protokół z XXVIII sesji Rady Miejskiej.

Pkt 9. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.

Przew. RM Jerzy Kusz stwierdził, że zainteresowani radni otrzymali odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania radnych. Czy do otrzymanych odpowiedzi zgłaszają uwagi.

Radny Tomasz Ostach - poinformował, że otrzymał zbywającą informacje, po zasięgnięciu dodatkowych informacji wyrobi sobie pogląd w temacie gazyfikacji wsi Żytowiecko.

Pkt 9. Wolne wnioski i zapytania.

Radny Bronisław Glura zwrócił się z pytaniem czy do Zarządu Osiedla wpłynął wniosek w sprawie ograniczenia prędkości na drodze gminnej ( ustawienia progu zwalniającego) prowadzącej w kierunku zakładu Pana Kuropki. Poparł wniosek przewodniczącego Zarządu Osiedla ponieważ dzieci i młodzież na tej drodze urządzają tor wyścigowy.

Członek Zarządu Osiedla Dariusz Kieliś w odniesieniu do wypowiedzi przedmówcy poinformował, że nie był obecny na posiedzeniu, na którym była omawiania sprawa ustawienia progu zwalniającego przy drodze gminnej prowadzącej do posesji pana Kuropki.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że postulat dotyczący progu zwalniającego został zgłoszony przez przewodniczącego Zarządu Osiedla na sesji wyjazdowej w październiku ubiegłego roku.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka stwierdził, że temat ustawienia progu zwalniającego na drodze gminnej dla jednych jest wygodny, a dla drugich nie. Sprawa ta jest kwestią sporną, dla pana Kropki brak ograniczenia prędkości nie jest żadnym utrudnieniem. Ustawienie znaku i nie przestrzeganie przez użytkowników drogi nie jest właściwym rozwiązaniem.

Radny Andrzej Zieliński potwierdził fakt, że na tej drodze dzieci i młodzież urządza sobie tor wyścigowy(przejażdżki na kładach i motorynkach) co jest nie małym problemem. Panu Kuropce ustawienie progu zwalniającego nie powinno przeszkadzać, raczej może przyczynić się do większego bezpieczeństwa. Policja nie będzie ingerować,ponieważ na tej drodze jeżdżą dzieci ludzi wpływowych.

Radny Powiatu Krzysztof Wachowiak poinformował, że jako rolnik korzysta z tej drogi, jego zdaniem wystarczyłoby dzieciom i młodzieży zwrócić uwagę.


Radny Stanisław Pietrzak - w sprawie przycięcia zalegających gałęzi na chodniku przy posesji pana Napierały, gałęzie zrzucają czapki z głów. Z właścicielem posesji jest trudna rozmowa.

Radny Andrzej Zieliński – zwrócił się z pytaniem jak przedstawia się sprawność hydrantów w naszej gminie.

Kierownik GZWiK Robert Pisarczyk udzielając wyjaśnień radnemu Zielińskiemu poinformował, że 98 % hydrantów jest sprawnych w naszej gminie.

Pkt.10 Zakończenie.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że został zrealizowany porządek obrad XXIX Sesji Rady Miejskiej, podziękował radnym i gościom za uczestnictwo i o godz. 1230 dokonał zamknięcia obrad sesji. 


Protokolant : 

/-/ Radomiła Repak
                                                                                        Przewodniczący Rady
                                                                                              /-/ Jerzy Kusz




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził: Piotr Kaźmierczak
Opublikowany dnia: 2009-12-22
Wprowadzony do BIP dnia: 2010-01-05
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie