Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr IV/2011 z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej 28 stycznia 2011 roku w godz. 13:00 - 15:00 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Protokół nr IV/2011 z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej 28 stycznia 2011 roku w godz. 13:00 - 15:00 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Numer dokumentu: IV
Rok (4 cyfry): 2011

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz o godzinie 1300 otworzył IV Sesję Rady Miejskiej w Poniecu. Powitał radnych, a w ich imieniu :

- Burmistrza Ponieca Jacka Widyńskiego
- Pracowników organu wykonawczego
- Honorowego Obywatela Gminy Poniec Feliksa Dudkowiaka
- Radnych Powiatu Gostyńskiego Kazimierza Musielaka
- Czesława Kołaka
- Prezesa Gminnej Spółki Wodnej Krzysztofa Wachowiaka
- Dyrektorów i kierowników zakładów pracy
- Sołtysów
- Przewodniczącego Zarządu Osiedla Józefa Szumnego

Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do protokołu.

Przew. Rady Miejskiej Jerzy Kusz stwierdził, że zgodnie z listą obecności w sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum pozwalające do podejmowania decyzji.

Następnie przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad sesji wraz z zaproszeniami na IV Sesję, zwrócił się z pytaniem do radnych o uwagi do porządku obrad IV Sesji Rady Miejskiej.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński korzystając z uprawnień art.20 ust.5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku zaproponował umieszczenie w porządku obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Poniecu następujących punktów :

1. podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Poniec i wsi Janiszewo,
2. przyjęcie apelu do służb odpowiedzialnych i współodpowiedzialnych za remonty i modernizacje Rowu Polskiego i budowy zbiornika retencyjnego w związku z powodziami. Mając na uwadze troskę o życie, zdrowie i mienie mieszkańców Gminy Poniec wnoszę o przyjęcie apelu do służb odpowiedzialnych za prace nad budową zbiornika retencyjnego w Rokosowie i remontu i modernizacji Rowu Polskiego w

Rada Miejska w głosowaniu jednomyślnie opowiedziała się za wprowadzeniem dwóch dodatkowych punktów.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz poinformował, że dodatkowe punkty zostaną wprowadzone jako punkty 10 i 11, numeracja następnych punktów przesunie się o 2.

Rada Miejska w głosowaniu jednomyślnie przyjęła następujący porządek obrad :

1. Otwarcie,
2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji,
3. Interpelacje i zapytania radnych,
4. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej w Poniecu w 2011 roku,
5. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do organów wykonawczych sołectw na terenie gminy Poniec,
6. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do Zarządu Osiedla w mieście Poniec,
7. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej,
8. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2011 roku,
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2011 rok,
10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Poniec i wsi Janiszewo,
11. Przyjęcie apelu do służb odpowiedzialnych i współodpowiedzialnych za remonty i modernizacje Rowu Polskiego i budowy zbiornika retencyjnego w związku z powodziami.
12. Sprawy organizacyjne,
13. Przyjęcie protokołu z III Sesji Rady Miejskiej,
14. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach,
15. Wolne wnioski i zapytania,
16. Zakończenie.

Przystąpiono do omawiania poszczególnych punktów.

Pkt 1. Otwarcie
Jak wyżej

Pkt. 2 Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym
i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał podjętych na III Sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz przedstawił informację o swoich działaniach w okresie międzysesyjnym.
Informacje zostały przyjęte bez uwag. Stanowią załączniki do protokołu.

Pkt 3. Interpelacje i zapytania radnych

Radna Kazimiera Biernaczyk poruszyła kwestię naprawy drogi we wsi Waszkowo obok posesji pana Zenona Pruchnika. Droga jest prawie nieprzejezdna
- wąska, z dużym skosem, nie ma możliwości dojazdu karetki pogotowia, czy też straży pożarnej.

Pkt.4. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej w Poniecu w 2011 roku.

Przewodniczący RM Jerzy Kusz stwierdził, że radni otrzymali projekt planu pracy do którego mogą być zgłaszane propozycje. Poinformował, że Rada Miejska zatwierdza plany pracy stałych komisji. Zwrócił się do przewodniczących komisji z prośbą
o przedstawienie planów pracy komisji opracowanych na posiedzeniach w styczniu bieżącego roku.
Przewodniczący komisji zaprezentowali plany pracy na 2011 rok opracowane na posiedzeniach komisji w styczniu br.:
1. Komisji Rewizyjnej - przewodniczący Andrzej Zieliński
Plan pracy komisji został zatwierdzony przez 15 radnych obecnych na sesji
2. Komisji Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Budżetu i Rolnictwa – przewodnicząca Grażyna Biernaczyk
Plan pracy komisji został zatwierdzony przez 15 radnych obecnych na sesji
3. Komisji Oświaty Kultury, Kultury Fizycznej Zdrowia, Spraw Socjalnych i Obywatelskich przewodniczący - Piotr Jańczak
Plan pracy komisji został zatwierdzony przez 15 radnych obecnych na sesji

Przew. Rady Jerzy Kusz przedstawiając proponowaną tematykę planu pracy Rady poinformował, że uwzględnia 4 obligatoryjne tematy tj. sprawozdanie z działalności zakładów budżetowych za 2010 rok, sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 roku, absolutorium dla Burmistrza Ponieca, informację o realizacji budżetu Gminy Poniec za okres I półrocza br., uchwalenie stawek podatków i opłat lokalnych na 2012 rok i budżetu Gminy Poniec na 2012 rok. Dokonał otwarcia dyskusji i zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie propozycji do planu pracy na 2011 rok.

Temat był szeroko omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji – radni nie zgłosili uwag do projektu planu pracy na 2011 rok. Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przew. RM Kazimiera Biernaczyk odczytała projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr IV/20/2011 w sprawie planu pracy Rady Miejskiej na 2011 rok.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.


Pkt 5. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do organów wykonawczych sołectw na terenie gminy Poniec.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Sekretarza Gminy o przedstawienie projektu uchwały.
Sekretarz Gminy Marcin Pazdaj poinformował, że w związku z kończącą się kadencją sołtysów będą przeprowadzane wybory sołtysów. Zasady wyborów sołtysów i rad sołeckich określają Statuty poszczególnych sołectw. Przedstawił projekt uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do organów wykonawczych sołectw na terenie gminy Poniec wraz z załącznikiem-terminarzem zebrań. Przedstawił projekt uchwały. Zgodnie z harmonogramem zebrania wyborcze na wsiach odbywać się będą się w terminie od
15 - 28 marca 2011 roku.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały, do którego radni nie zgłosili uwag. Temat został przeanalizowany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 stycznia br. Dokonał zamknięcia dyskusji i przeprowadził głosowanie.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr IV/21/2011 w sprawie zarządzenia wyborów do organów wykonawczych sołectw na terenie gminy Poniec. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 6. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do Zarządu Osiedla w mieście Poniec.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Sekretarza Gminy o przedstawienie projektu uchwały. Sekretarz Gminy Marcin Pazdaj omawiając projekt uchwały poinformował, że zasady wyborów członków Zarządu Osiedla w mieście Poniec określa Statut Osiedla i
regulamin wyborów członków Zarządu Osiedla. Regulamin stanowi załącznik do uchwały Termin wyborów ustalono na dzień 29 marca 2011 roku o godz.1800 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały. Radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały. Temat był przeanalizowany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 stycznia br. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przewodniczącego Rady Kazimiera Biernaczyk odczytała projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr IV/22/2011 w sprawie zarządzenia wyborów do Zarządu Osiedla w mieście Poniec.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 7. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Burmistrza Gminy o przedstawienie projektu uchwały.
Burmistrz Ponieca Jacek Widyński przedstawiając uzasadnienie do projektu uchwały poinformował, że w ciągu ostatnich lat systematycznie zmniejsza się liczba dzieci Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej , w roku szkolnym 2010/2011 uczy się w szkole podstawowej w dwóch klasach 24 dzieci, a w dwóch oddziałach zerowych uczy się 28 dzieci. Likwidacja szkoły w Łęce Wielkiej pozwoli na racjonalne wykorzystanie potencjału Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku. Aby uzyskać odpowiednio wysokie wyniki w pracy dydaktycznej będącej odzwierciedleniem wysokiego poziomu nauczania dzieci i młodzieży, Gmina jest zobowiązana do zapewnienia dobrych warunków pracy. Poinformował, że zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 7 września1991 r. o systemie oświaty szkoła publiczna, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także odpowiednio o tym samym lub zbliżonym profilu kształcenia ogólno - zawodowego albo kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Dopiero po powzięciu niniejszej uchwały, poinformowaniu rodziców i uczniów o zamiarze likwidacji szkoły i po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty organ prowadzący może podjąć uchwałę o likwidacji placówki. W budynku szkolnym w Łęce Wielkiej planujemy otworzyć cztero-oddziałowe przedszkole – jest to trudne zadanie dla gminy polegające na znalezieniu środków na modernizację budynku szkolnego w Łęce Wielkiej. Utrzymanie Przedszkola należy do kompetencji gminy. Proponowana uchwała ma charakter intencyjny.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały. Radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały. Temat został przeanalizowany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 stycznia br. Zostały wyjaśnione wątpliwości dotyczące dalszych losów nauczycieli zatrudnionych w Szkole Filialnej w Łęce Wielkiej.
Przewodniczący obrad dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przewodniczącego Rady Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr IV/23/2011 w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz zarządził kilku minutową przerwę.

Pkt 8. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2011 roku.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Skarbnika Gminy o przedstawienie projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2011 roku.
Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawiając uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej Powiatowi Gostyńskiemu w roku 2011.
W związku z prośbą Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu o dofinansowanie zakupu radiowozu wymagane jest uchwalenie przez Radę Miejską udzielania dotacji na ten cel co powoduje konieczność wywołania powyższej uchwały. Burmistrz Ponieca proponuje udzielenie dotacji celowej Powiatowi Gostyńskiemu w roku 2011 na dofinansowanie zakupu radiowozu oznakowanego dla Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu w wysokości 15.000 zł.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały. Radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały. Temat był przeanalizowany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 stycznia br. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przewodniczącego Rady Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2011roku.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr IV/24/2011 w sprawie udzielenia dotacji celowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2011roku.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2011rok.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Skarbnika Gminy o przedstawienie proponowanych zmian w budżecie Gminy Poniec na 2011 rok.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawił proponowane zmiany do planu dochodów i wydatków Gminy Poniec na 2011 rok.
Uzasadnienie proponowanych zmian:
DOCHODY
Dział 852
Zwiększa się dochody o 43.600 zł. w związku z dotacja Wojewody Wielkopolskiego na realizacją programu „ Pomoc państwa w zakresie dożywiania”
WYDATKI
Dział 754
Proponuje się zwiększyć wydatki o 15.000 zł. przeznaczeniem na dotacje celową dla powiatu Gostyńskiego na dofinansowanie zakupu radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Dział 801
Proponuje się dokonać zmian w planie wydatków jednostek oświatowych i tak:
1) Szkoła Podstawowa w Poniecu – o 48.258 zł zwiększyć plan wydatków na zakup 42 komputerów dla wszystkich oddziałów klas I-III.
2) Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku
– o 25.000 zł zwiększyć wydatki na zakupy pozostałe z powodu wykorzystania posiadanych środków do dnia dzisiejszego na zakup sprzętu komputerowego i mebli do zalanych pomieszczeń szkoły.
- o 29.000 zł. zwiększyć plan wydatków na usługi remontowe w związku z faktem, że dotychczas zaplanowane środki zostały wykorzystane na remont pomieszczeń szkoły po zalaniu.
3) Gminy Zespół Obsługi Szkół – dokonać korekcyjnych zmian w planie wydatków w ramach przyznanych jednostce środków.

Zwiększenie deficytu budżetu o kwotę 73.658 zł. proponuje się pokryć pożyczkami.

Gospodarka pozabudżetowa
Na wniosek Kierownika Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu
proponuje się zmianę w zadaniach inwestycyjnych zakładu polegających na zmniejszeniu kwoty zaplanowanej na zakup szalunku w dziale 400 (woda), rozdział 40002 z 20.500 zł. na 7.500 zł. z za kwotę 13.000 zł. zakupić i zamontować zawór bezpieczeństwa, który jest niezbędny na rurociągu tłocznym przed halą filtrów stacji uzdatniania wody.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.

Radna Ewa Kończak poruszyła kwestię braku uzasadnienia do zakupu komputerów
dla Szkoły Podstawowej w Poniecu, zapytała czy kwota 48.258 złotych będzie wystarczająca na zakup 42 komputerów. Zwróciła się z pytaniem czy planowana jest sala komputerowa by każde dziecko pracowało indywidualnie przy komputerze.

Radna Grażyna Biernaczyk zwróciła się z zapytaniem czy uczniowie będą mogli korzystać z pracowni komputerowej by odrobić zadanie domowe.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniecu Ryszard Godziewski udzielając wyjaśnień poinformował, że zgodnie z obowiązująca podstawą programową tj. kodeksem dla nauczyciela uczniowie mają obowiązek korzystania z:
- umiejętności posługiwania się urządzeniami,
- umiejętności uczenia się naturalnej ciekawości świata,
- przygotowania do życia we współczesnym społeczeństwie informacyjnym.
Komputer jest urządzeniem wzbogacającym proces nauczania. Jeśli radni przeznaczą środki na zakup komputerów z których będzie korzystać 7 oddziałów po 6 komputerów w jednej pracowni komputerowej. Jest to sprzęt polisingowy wystarczający dla uczniów klas 1-3.
Uczniowie będą mogli korzystać z pracowni komputerowej po lekcjach.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podsumowując dyskusję stwierdził, że temat był przeanalizowany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 stycznia br. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Przewodnicząca Rady Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2011rok.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr IV/25/2011 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2011rok.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy
techniczno - produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Poniec i wsi Janiszewo.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił inspektora UM Daniela Zborowskiego o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały.

Inspektor UM Daniel Zborowski przedstawiając uzasadnienie poinformował, że radni otrzymali projekt uchwałę z załącznikami wymaganymi zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tj. stwierdzenie zgodności z ustaleniami studium, rozstrzygnięcia dot. sposobu rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania. Poinformował, że do opracowania projektu planu przystąpiono we wrześniu 2009 r. Podstawą podjęcia prac planistycznych była uchwała Nr XXXIV/256/2010 Rady Miejskiej Poniecu z dnia 5 lutego 2010 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Ponieca i wsi Janiszewo.
Procedura sporządzenia planu, przebiegała następująco:
1. Na podstawie Uchwały Nr XXXIV/256/2010 z dnia 5 lutego 2010r. Rady Miejskiej w Poniecu przystąpiono do sporządzenia przedmiotowego planu.
2. Dnia 18 lutego 2010r. w „Panoramie Leszczyńskiej” Nr 07 (1566) ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 17, pkt 1 ustawy) – 12 marca 2010r. minął termin składania wniosków do projektu planu.
3. Pismem GP 7321-02/10 z dnia 22.02.2010r. zawiadomiono instytucje i organy, właściwe do opiniowania i uzgadniania o przystąpieniu do sporządzenia mpzp – w zawiadomieniu ustalono termin składania wniosków do planu – do dnia 16.03.2010r. Pismem z dnia 13.08.2010r. zawiadomiono PUKE o przystąpieniu do przedmiotowego mpzp.
4. Zgodnie z art. 53 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko został uzgodniony zakres i stopień szczegółowości prognozy oddziaływania na środowisko z RDOŚ w Poznaniu i PPIS w Gostyniu.
5. Zgodnie z art. 17 ust. 4 i 5, Burmistrz Ponieca sporządza prognozę skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego oraz prognozę oddziaływania na środowisko.
6. Burmistrz Ponieca zaakceptował projekt mpzp. Zgodnie z art. 17 ust. 6 i 7 ustawy projekt mpzp został poddany procedurze opiniowania i uzgadniania – pismami: znak GP 7321-02/10 z dnia 06.09.2010r., 08.09.2010r., 09.09.2010r. i 02.11.2010r., 09.11.2010r., 24.11.2010r i 03.12.2010r. Uzgodnienia i opinie, w tym opinia Powiatowej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej spływały do dnia 16.12.2010r.
7. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Ponieca i wsi Janiszewo nie wymagał uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.
8. Dnia 18 listopada 2010r. w „Panoramie Leszczyńskiej” Nr 46 (1605) ukazało się ogłoszenie o wyłożeniu projektu planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu (art. 17, ust. 10 ustawy).
9. W dniach od 26 listopada do 20 grudnia 2010r. projekt mpzp był wyłożony do publicznego wglądu. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie mpzp rozwiązaniami odbyła się dnia 13 grudnia 2010 r. – 4 stycznia 2010r. minął termin składania uwag do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu miejscowego. Z dyskusji sporządzono protokół.
10. W czasie wyłożenia projektu planu miejscowego do publicznego wglądu oraz w ciągu 14 dni po jego wyłożeniu nie złożono uwag.
11. Aktualnie prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Ponieca i wsi Janiszewo, zarówno w części formalno - prawnej jak i merytorycznej zostały zakończone.
Informacje dotyczące procedury sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Ponieca i wsi Janiszewo oraz procedury sporządzania prognozy oddziaływania na środowisko zamieszczone zgodnie z ustawami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003r. Nr 80 poz. 717 ze zmianami) oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199 poz.1227 ze zmianami) w formie ogłoszeń i obwieszczeń:
- o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Ponieca i wsi Janiszewo;
- o wyłożeniu do publicznego wglądu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Ponieca i wsi Janiszewo.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Rada Miejska w Poniecu uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno-produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Ponieca i wsi Janiszewo, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag, które zostały wniesione do projektu planu.
W procedurze planistycznej został zapewniony udział społeczeństwa zgodnie z obowiązującymi w/w ustawami. Część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcie stanowią załączniki do uchwały. W związku z powyższym zostały opracowane następujące dokumenty :
1. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.
2. Zał. Nr 1 – rysunek planu w skali 1:2000.
3. Zał. Nr 2 – rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu.
4. Zał. Nr 3 – rozstrzygnięcie o sposobie realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji i stwierdził, że temat był bardzo szczegółowo analizowany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 stycznia br.
W posiedzeniu komisji uczestniczyła Pani Monika Pierożyńska – autorka projekt planu przestrzennego zagospodarowania gminy wyjaśniła radnym wiele wątpliwości. Dokonał zamknięcia dyskusji i poinformował, że projekt uchwały liczy kilka stron i jeżeli nie usłyszy sprzeciwu to pominie czytanie jej tekstu. Radni przyjęli propozycję przewodniczącego obrad.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr IV/26/2011 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy techniczno - produkcyjnej, składów i magazynów oraz usług w obrębie miasta Poniec i wsi Janiszewo. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 11. Przyjęcie apelu do służb odpowiedzialnych i współodpowiedzialnych za remonty i modernizacje Rowu Polskiego i budowy
zbiornika retencyjnego w związku z powodziami.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Burmistrza Ponieca o przedstawienie treści apelu.
Burmistrz Poniec Jacek Widyński poinformował, że w związku z ogłoszeniem alarmu powodziowego dla Miasta i Gminy Poniec wnioskuje by Rada Miejska podjęła apel skierowany do Wojewody, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Apel poświęcony jest sprawie przystąpienia do prac nad budową zbiornika retencyjnego „Rokosowo” i przystąpienia do działań związanych z remontem i modernizacją cieku wodnego „Rów Polski” i kanału obiegowego Rowu Polskiego. Burmistrz Ponieca zapoznał radnych z treścią apelu, który został przyjęty przez Radę Miejską. Stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 12. Sprawy organizacyjne,
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że ustawa o samorządzie gminnym nakłada na każdego radnego obowiązek utrzymywania kontaktu z wyborcami. Przedstawił plan dyżurów radnych na 2011 rok, które będą pełnione w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 1400 do 1600 w biurze Rady Miejskiej. Plan dyżurów został zatwierdzony bez uwag. Stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 13. Przyjęcie protokołu z III Sesji Rady Miejskiej.

Przew. RM Jerzy Kusz poinformował, że do biura Rady nie wpłynęły uwagi do protokołu z III Sesji Rady Miejskiej.
Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jednomyślnie przyjęła protokół z III sesji Rady Miejskiej.

Pkt 14. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.
Nie było.

Pkt 15. Wolne wnioski i zapytania.

Radny Powiatu Czesław Kołak w swej wypowiedzi poparł słuszność przyjętego apelu, podkreślił konieczność udrożnienia Rowu Polskiego. Stwierdził, że wójtowie i burmistrzowie winni się uaktywnić w temacie budowy zbiornika, ale sam zbiornik nie rozwiąże kwestii podtapiania gruntów skoro nie będzie drożności Rowu Polskiego.

Przew. Zarządu Osiedla Józef Szumny poparł przyjęty apel Burmistrza poinformował, że skoro nie będą udrożnione przepusty, małe rowki i inne cieki wodne to pobudowany zbiornik retencyjny nie będzie spełniał swego zadania. Nawiązując do wypowiedzi przedmówcy stwierdził, że obok posesji radnego powiatu przepust drogowy jest niedrożny.

Radny Powiatu Czesław Kołak udzielając wyjaśnień przedmówcy poinformował, że przy modernizacji drogi powiatowej zostanie rozwiązana kwestia drożności rowu przy jego posesji.

Przedstawiciel WIR Oddziału w Gostyniu Kazimierz Nowak poinformował, że 3 marca br. kończy się kadencja samorządu rolniczego – Izb Rolniczych. Zachęcał rolników do wzięcia udziału w wyborach. Ponadto stwierdził, że setki hektarów pól i łąk jest zalanych wodą, w wyniku czego nastąpi zniszczenie upraw dlatego należy sporządzić protokoły strat. Z tego tytułu rolnicy mają możliwość pozyskania preferencyjnych kredytów.

Prezes Gminnej Spółki Wodnej Krzysztof Wachowiak stwierdził, że w naszej gminie sprawdza się powiedzenie „Polak jest mądry po szkodzie”, jego zdaniem przyjęty apel jest za późno, powinien być przyjęty w poprzedniej kadencji, gdy sygnalizował potrzebę podjęcia działań, ale jego słowa nie spotkały się ze zrozumieniem. Zalane pola i łąki, pozapychane przepusty to ciężar, który noszą rolnicy na swoich barkach. W sprawie odszkodowań rolnicy mogą czynić starania tylko w drodze cywilno-prawnej. Sprawa apelu winna dotrzeć do Ministerstwa Rolnictwa, które rozdziela środki. Nawiązał także do wydanego zarządzenia Burmistrza w sprawie ogłoszenia alarmu powodziowego dla Gminy Poniec i pobudowania wału z worków. Jego zdaniem rozwiązanie to nie zdałoby egzaminu w przypadku opadów deszczu - dobrze, że były tylko roztopy. Zapewniał, że jeśli stan wody w Rowie Polskim by się nie podniósł to nie byłoby żadnych starań podobnie jak w Starostwie Powiatowym. Stwierdził, że w poprzednich latach proponował spotkanie z profesorem Piotrem Kowalczukiem – hydrologiem, znanym specjalistą od powodzi w Polsce. W poprzedniej kadencji w Starostwie Powiatowym nie było woli do pracy na tym odcinku, dobrze, że obecnie jest taka wola. Dyrektor WZIR Franciszek Halec na każdym spotkaniu mówi co innego o budowie Rowu Polskiego i zbiornika retencyjnego od 20 lat, a nic w tym kierunku nie robi. Sprawa winna trafić do Ministerstwa Rolnictwa i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz nawiązując do wypowiedzi przedmówcy stwierdził, że jako były radny powiatowy winien zdawać sobie sprawę, że sprawy rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa i cieków wodnych należą do kompetencji Rady Powiatu Pomimo to z uwagi na ważność tematu Rada Miejska w Poniecu zajmuje się tym zagadnieniem.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński nawiązując do wypowiedzi radnego powiatu poinformował, że gdyby pan Krzysztof Wachowiak miał jego kompetencje postąpił by podobnie. Poinformował, że doszło do sytuacji, w której woda napierała most i jej spiętrzenie mogłoby spowodować pęknięcie mostu i zalewanie domów. Dlatego wykonany został naturalny wał, dzięki któremu woda została przelana na łąki. Z tego tytułu mamy satysfakcję dlatego został podjęty apel i gmina przystąpi do działań w tym kierunku. Spotkanie z profesorem, o którym wspominał radny powiatu gminie nie pomoże, problem może rozwiązać udrożnienie cieków wodnych. W końcowej części swego wystąpienia zaakcentował potrzebę reaktywowania działalności spółek wodnych i poczynienia starań w kierunku zatwierdzenia 50 % odpłatności rolników na rzecz Gminnej Spółki Wodnej.

Pkt 16. Zakończenie.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podziękował radnym i gościom za uczestnictwo w IV Sesji Rady Miejskiej i o godz. 1500 dokonał zamknięcia obrad Sesji.


     Protokółowała                                                                   Przewodniczący Rady
/-/ Radomiła Repak                                                                       Jerzy Kusz



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził: Piotr Kaźmierczak
Opublikowany dnia: 2011-08-05
Wprowadzony do BIP dnia: 2011-08-05
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie